Urodziłem się 18 czerwca 1947 r. w Kostrzynie nad Odrą. Najpierw chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 1 w Kostrzynie, potem do Liceum Ogólnokształcącego nr 18 w Chojnie. Ukończyłem studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny). Dokształcałem się na Uniwersytecie Hohenheim w Stuttgarcie. Po studiach pracowałem m.in. w Urzędzie Wojewódzkim w Zielonej Górze, byłem dziennikarzem w „Nadodrzu”, „Gazecie Nowej" i „Gazecie Lubuskiej”.

Debiutowałem opowiadaniem „Poranek” w „Wiadomościach Zachodnich” w 1969 r. Pierwszą książkę „Podzwonni ręczniacy” wydałem w 1980 r. Jestem autorem zbiorów opowiadań, szkiców i reportaży, powieści, opracowań biobibliograficznych o lubuskim środowisku literackim, opinii i recenzji. Polskie Radio wyemitowało dwa moje słuchowiska. Moje utwory tłumaczono na jęz. białoruski, górnołużycki, rumuński i niemiecki. Od 1985 r. należę do Związku Literatów Polskich. Mieszkam w Zielonej Górze.

Otrzymałem Nagrodę Twórczą Młodych „Zielone Grono” za całokształt działalności literackiej i publicystycznej (1982), Lubuską Nagrodę Kulturalną za osiągnięcia twórcze w dziedzinie literatury i publicystyki społeczno-kulturalnej (1986), Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zielonej Góry (1989, 2019), nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za zbiór opowiadań „Drugie przykazanie miłości” (1996), Lubuski Wawrzyn Literacki za powieść „Zmowa pułkowników” (2000) i za powieśc "SDzwindel w Grunbergu (2021), nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za zbiór opowieści „Drugi klucz do bramy” (2010), Nagrodę Redakcji „Studiów Zielonogórskich” „Laudant illa sedista legunt” za twórczą realizację szczytnej idei zawartej w wypowiedzi prof. Wiktora Zina „Została nam w spadku pamięć zakuta w kamień i obowiązek przywracania życiu rzeczy tylko na pozór nieważnych” (2011), Nagrodę Literacką ZLP im. Andrzeja K. Waśkiewicza (2015), nominację do Zielonogórskiej Nagrody Literackiej "Winiarka" (2016), nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2016 i Laur Lubuski za powieść "Porąbany", Zielonogórską Nagrodę Literacką "Winiarka" (2017), Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego (2018), Nagrodę Prezydenta Miasta Zielona Góra "Złoty Medal" jako wyraz uznania za osiągniecia mające znaczenie dla Miasta Zielona Góra" (2019), nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za powieść "Zaproszenie na śmierć" (2020).